Páginas vistas en total

domingo, enero 27, 2008

NEDĚLNÍ SLOVO - PALABRA DEL DOMINGO; MOUDROST I - SABIDURÍA I


Me invocaréis, y vendréis a rogarme, y yo os escucharé.
Me buscaréis y me encontraréis, cuando me busquéis de todo corazón.

Jeremías 29:12-13

Budete mě volat a chodit ke mně, modlit se ke mně a já vás vysliším. budete mě hledat a naleznete mě, když se mne budete dotazovat celým svým srdcem.
Jeremiáš 29:12-13

☼☼☼

Dojem z obrázku. Co se tam děje? Noční krajina. Kdyby obrázek byl zvukomalebný - jaký zvuk byste čekali? Ticho...
Přejeďte pohledem postavičku po postavičce. Která se vám nejvíc líbí? Že jsou si dost podobné? Najděte si jednu, která se nejvíc podobá vám? Zkuste se do nějaké vcítit. Jak jí je? Jsou tam všichni nějak sami. Třikrát tam jsou ve dvojici. Ale i ti jsou sami - ve dvou. Každá postavička je ve tmě. Vidí jen na kousek cesty. Jen co osvětlí její vlastní světlo. O to víc si asi na tom musí trvat. Teď pozor, musí si říkat, přede mnou je kámen, tudy by mohla vést cesta, nějak se zvedá. Každý si jde za svým. Poztrácení. Oči i srdce upnuté na to, co se teď přede mnou, se mnou děje. Takhle to vidím já. Tohle je můj životní prostor. To je všechno.

☼☼☼

Druhý pohled. Zkuste se podívat na obrázek vcelku, prostě na celý. Ještě jednou!

To by mohla být nějaká velká pátrací akce. Ne svět osamělých poutníků, kteří si jdou po svém. Ale jako když se někdo ztratil a oni ho hledají. Propátravají celý kraj. Odzdola nahoru. Jako když se ztratí nějaké dítě. Nebo...snad...
Všimněte si - když se (u dvou postaviček) kužele světla dotknou okraje tmy - tak se rozestoupí do šířky... Propátravají celý kraj. Odzdola nahoru. (Ano, to je ten směr!) Až jeden zamíří kužel světla vzhůru do nebe. Tak, správně! To je Ono.

☼☼☼

Obraz Steigera: k tomu verše z Jeremiáše.
Jer. 29:12-13 Budete mě volat a chodit ke mně, modlit se ke mně a já vás vysliším. budete mě hledat a naleznete mě, když se mne budete dotazovat celým svým srdcem.

Člověk si může jít po svém. Mít pocit, že jen o to jde. Já to vidím takhle, moje věc, moje cesta je tohle... Vidím odsud až potud. Vy ostatní - nerušte mě. Neříkejte... raději neříkejte nic. Mlčte.

Ale kdyby to všechno nebyla osamělá pouť po svém... Kdybych se neptal jen - co já, co je pro mě, jak mně to dává smysl,... Kdybych pochopil, že nás spojuje - jeden svět... Je to přece jeden svět, i když spousta rovin. A kdybych pochopil, že je Někdo, kdo je okolo něj (světa) a za ním. A nad námi. Kdyby to všechno bylo hledání... koho by tak asi mohli hledat... asi Boha... Cítíte ten rozdíl? Víte co by se stalo?

Vypadalo by to stejně. Ale ve skutečnosti by to bylo docela jinak!

☼☼☼

Procházíme novozákonními tématy. První pro nás bylo "stvoření". Další téma je moudrost. Dnes jem úvodem. Moudrost v Bibli je opakem pošetilosti. Pošetilý je ten, kdo nedbá na nic, než na to svoje. Kdo říká, že není Boha. Nebo to ani nemusí říkat. Stačí, když si jde jen po svém, trvá na své pravdě, na svém pohledu, nechce se nechat rušit čímkoli jiným.

Moudrý je ten, kdo se ptá po Bohu, moudré je hledání Boha. Nejít si jen po svém, netrvat jen na svém. To by byla zoufalá pošetilost.
Tak ještě jednou: kdybychom pochopili, že nás spojuje - jeden svět... - Je to přece jeden svět, i když jako kdyby spousta cest a rovin. To na tom obrázku je taky vidět.
A že je Někdo, kdo je za ním. A nad námi. A že i když to vypadá, že si jdu po svém, a vidím a dělám jen to svoje, žiji si svůj život, tak přesto - ve všem tom se ptám - co Stvořitel, co ten, který je nade mnou, nad tím vším.

A ještě něco, to hlavní: Pro Ježíše Krista se dá pochopit, že to není alternativa - buď to moje, nebo to tvoje. Že se to všechno potkává - na jednom světě a jedním Bohem a jeho hledáním nás. A když se tohle člověku otevře, to je štěstí a víra.

Takže: Vám, poutníkům ve tmě pro útěchu. Je to jeden svět, po kterém jdete. Nebudu patřit nikomu... jinému než Bohu (je to "stvoření"). A když připustíte, že život není nic jiného, než hledání Boha, že jsme v tom spojeni, že v tom jsme na tom stejně... A když dokonce začnete tušit, že i Bůh hledá nás...Život není příběh vlastní osamělé cesty, ale hledání jednoho druhým, nás Bohem. Pak se nějak to moje a to tvoje se přestane stavět proti sobě. Jaksi se to v pokoji začne potkávat...

Pomoz nám pochopit, že to všechno je cesta za tebou a Tvoje za námi.

farář Pavel Jun

No hay comentarios: