Páginas vistas en total

domingo, junio 22, 2008

NEDĚLNÍ SLOVO - VÍRA I - PALABRA DEL DOMINGO - FE I

Te alabaré, oh Jehová, entre los pueblos; A ti cantaré salmos entre las naciones. Porque más grande que los cielos es tu misericordia, Y hasta los cielos tu verdad. Exaltado seas sobre los cielos, oh Dios, Y sobre toda la tierra sea enaltecida tu gloria. Salmos 108:3-5


Hospodine, chci ti mezi lidmi vzdávat chválu, mezi národy ti budu zpívat žalmy;ždyť tvé milosrdenství nad nebe sahá, až do mraků tvoje věrnost. Povznes se až nad nebesa, bože, a nad celou zemí ať je tvoje sláva! Žalm 108:4-6


***
Která barva je nejkrásnější? Jakou barvu máte rádi? A proč? Váže se vám k ní nějaká vzpomínka? Nebo vám něco symbolizuje? Nebo jen z ní máte příjemný pocit, dělá dobře vaším očím? Zelenou - život, modrou - nebe, zlatou - sláva... Řekli byste někdo bílou? Bílá je "čistá". Není to absence barvy? Řekli byste někdo černou? Černá je elegantní. Tajemná. Skrývá se v ní všechno.

***

Která barva je nejsilnější? Černá překryje všechno ostatní. Je agresivní. Pod ní se skryje vše. Je neprůhledná.

***
Kolik barev je na obrázku? Jen tři. Bílá, modrá, černá. Co vám připomíná modrá? Nebe. Co bílá? Světlo. Co černá? Oko? Není to spíš tvarem?

Kolik tvarů je na obraze? Dva. Kruh. Oblouk.


***
Kdybyste na tomoto obrázku měli najít sebe, místo pro sebe. V které barvě by to bylo? Skrývá se v nás všechno. Nejsme snad schopni všeho, ale... Černá!


***
A když se díváte na obrázek a představíte si ho jako "příběh", představíte si, že se barvy a tvary budou míchat, přelévat, tak... jak si představíte příběh toho obrázku?
Mysleli jsme, že černá je nejvíc agresivní, rozpínavá, že jak někde ukápne, udělá kaňku, které se těžko (normálně nemožno) zbavit. Ale, ale!!! Dívejte se! Vlastně ta modrá tu černou také překrývá! A ta bílá nahoře... je jako světlo. Nebude nakonec nejsilnější světlo? Světlo by se dalo definovat jako "nezadržitelně postupující bílá barva"?
Neodhalí i černou jako černou? Neprosvítí ji tak, že z ní nakonec nic nezbude?

Ale! Přechodový tvar mezi černou a bílou je oblouk... Jako duha.
Příběhem potopy má pro nás duha zvláštní smysl. Je svět, černé, je Bůh, bílé, a aby světlo nezničilo toho, na kom ulpívá černá, je mezi nimi znamení - hranice. Duha.
Duha odděluje bílou a černou, aby bílá černou nezničila. Přes ni pronikne jen modrá.
Odděluje světlo od tmy - tak, že světlo nezničí toho, kdo je v černém. Duha je filtrem pro světlo...

A pak: modrá je přechodová barva mezi černou a bílou. Je to barva nebe. Ale také naděje. A také věrnosti. Ono to vlastně souvisí (Naděje pro toho, kdo je v černém, kdo je schopen všeho, je jen v tom, že modrá, je silnější než černá. Že člověk potká někoho, kdo svou černou nezašpiní (to dává smysl, to je snad i možné, viděli jsme na tom obrázku) a kdo tu černou unese. A takhle to máte s Bohem!

Malířka Anneke Kaai o tomto obraze napsala: "N tomto díle je nápadný výrazně modře zbarvený vzduch, který symbolizuje Boží věrnost, neboť modrá je barva věrnosti. Světlo za nebeskou modří ukazuje, že Boží milosrdenství a láska jsou ještě výše než viditelná modř. Tato Boží dobrotivost je nezměrná právě tak, jako vzdálenost do oblak. Aby Boží věrnost ještě víc vynikla, je zapracován ještě její druhý symbol, totiž duha. Černá plocha vpravo symbolizuje člověka, a tam vidíme právě duhu nejsilněji, aby vynikl ostrý kontrast mezi boží věrností a naší častou nevěrností".


***
Začínáme mluvit o dalším nzním tématu. Bude to téma víry. Smysl víry je v tom, že černá, v které se skrývá všechno a všechno se v ní také ztrácí, není nejsilnější. Že silnější než tma je světlo.
A k tomu (stejně důležité) že Bůh (který je světlo a není v něm nejmenší tmy, záhybu..., za kterým by se skrývalo něco rozeklaného) nás s naší "všehoschopností" unese, promění.
Víra se opírá o věrnost Boží.

Děkujeme za to, že naše černá nepřekryje Tvou bílou, Tvou jednoznačnost. Děkujeme, že tvoje bílá, nezničí nás - v černém. Děkujeme za rudou mezi tím, která připomíná krev, oběť, lásku, která je k tomu potřeba.
farář Pavel JunHOY EN LA IGLESIA