Páginas vistas en total

domingo, julio 20, 2008

NEDĚLNÍ SLOVO - VÍRA III- PALABRA DEL DOMINGO - FE III

farář Pavel Jun
foto Ivan Klinský


Es, pues, la fe la certeza de lo que se espera, la convicción de lo que no se ve.Hebreos 11:1

Víra je naprostá důvěra, že se stane to, v co doufáme, a ona způsobuje, že nepochybujeme o tom, co nevidíme.Židům 11:1 (SNC)

Věřit Bohu znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a být si jist tím, co nevidíme. Židům 11:1 (EKUM).

Víra pak jest nadějných věcí podstata, a důvod neviditelných. Židům 11:1 (KRAL)


***
Představte si cestu po mořském břehu. Všude písek. A moře. A oblaka, která se pohybují po nebi.
To je zrníček písku, to nespočítám. To je vln, ani je nerozeznám (jednu od druhé)... Písek přinášejí a odnášejí. A ještě ta oblaka, která se pohybují nad mou hlavou.

Takhle je život: spousta dnů, hodin, nesčetně vteřin, nápadů, tvarů, chvění, pohybu... tolik možností... co se může se mnou, ve mně a kolem mě stát. A to ještě tuším, že o většině možností ani nevím, ani mě nenapadnou.
To je život: nesčetně možností a ještě víc jen tušených.

Neříkám to jen tak. Z toho je: Trýzeň nejistoty. Nevím, co z té spousty možností přijde, co bude, co je správné, co ne. A co všechno mě jenom mine!

***
Člověka to vede k tomu: nebýt v tom tak "pasivní", pokusit se postavit z písku něco, třeba hrad, nebo sochu, nebo prostě něco, pokusit se ze spousty možností vybírat a trvat na nich - aby to mělo tvar a dávalo mi to smysl.
V tolika možnostech nemohu zůstat jen tak. Tak hledám co by bylo pravda, co by dávalo smysl, co je skutečné

Ale nic jistého v těch možnostech. Vítr a vlny přichází a odvanou, přeskupí to, o čem jsem si myslel, že by tak mohlo zůstat... a oblaka mě stále míjejí.
I to bych chtěl, co jsem myslel, že by mělo být, (že je pravda a správné), o co jsem usiloval, na co jsem vsadil, často není tak, jak bych chtěl a nebude tak - a to mě týrá. To je zdroj jiného, snad i většího utrpení, tento rozpor. Je to jinak, než jsem chtěl, než by mělo být...

Takhle je pro nás život: Jako na mořském břehu. Písek, moře, oblaka. Najdete spoustu lidí, kteří jsou fascinováni tolika možnostmi... A týráni tím, jak je míjejí a jak jim sami nestačí.
Najdete i ty, kteří chtějí něco z písku postavit, protože mají závrať z té spousty možností. (Spousta možností může mít totiž stejou cenu jako žádná.) A jsou týráni (pobouřeni, hněváni) tím, jak je leccos jinak, než by chtěli, než by "mohlo být", než by jim to dávalo smysl.

***
Nebo je to s životem jinak? Jako s mincí. Ta má jen rub nebo líc. Panna nebo orel.
Nejsou jen dvě možnosti? Jde jen o tohle: Ano nebo Ne. Má to (to všechno) smysl nebo nemá. Má to dobrý konec nebo nemá. má to naplnění nebo nnemá. Je v něm místo pro mě nebo není. Je Bůh nebo není.
Ne písek a moře a oblaka. ale mince. Dvě strany.

Ale! Pak to bude jenom sázka. Nemohu přece nikdy vědět, jak mince dopadne. Nemohu vědět, jak to nakonec bude a je, jak to dopadne, jak to skončí! Písek, moře a oblaka mi moc nenapoví. Ale rozhodnout se musím! I když se rozhodnu nevsázet, vsadil jsem - na možnost Ne...

Tak to máme s životem: Musíme se zabývat pískem. Spoustou možností ve svém životě. O tu závrať a trýzeň z ní nemůžeme docela přijít. Musíme také přemýšlet o tom, co chtít, být, dělat, čeho se držet, co pustit, čeho se zastat... Ani o tuhle trýzeň rozhodování a životních (často prohraných) zápasů nemáme docela přijít.

Ale otázka zní nakonec jnak. Jenom: Ano nebo Ne?
Jsou jen dvě možnosti, nemusím nakonec jen vybrat ze spousty, nemusím jen trvat na některých, které mi dávají smysl, ale musím se rozhodnout pro jednu nebo druhou možnost: přitakat nebo nepřitakat k životu, k sobě, k Bohu. A rozhodnou se musím. Když zkusím zůstat mimo tuhle Otázku - volil jsem Možnost Ne... A do rozhodování dát celý svůj život, celou existenci.
Není to s životem pak - (trochu) hrozné, když člověk musí sebe sama takhle "dát do hry", vsadit... - když musí žít "na nejistotu".

***
Mluvíme teď v rámci inveterizace novozákonních témat o víře.Směřujeme dnes snad k zjištění: Víra je sázka, sázka na Ano, na smysl, na důvěru, na Boha...? A je to "jen věc rozhodnutí", s kterým vám nikdo, ani rozum, ani intuice, ani... nic a nikdo moc nepomůže.
Není to opravdu hrozné? Víra opravdu znamená tohle? Slepá sázka...? Musím vsadit, totiž svěřit celou svou existenci - do takovéhle nejisté sázky?
Panna nebo orel. Bůh ano nebo ne? "Slepá víra?!"

Není to tak. Ta sázka není nepodložená... Pozoruhodná úvaha B. Pascala (považuje se to za "logický" důkaz Boha..
.A ). Sázkou na Ano (na to, že je Bůh, smysl, dobré naplnění a místo pro mě v něm) mohu získat vše. (A i kdyby byla pravda "Ne" - tak jsem nic neztratil - protože vlastně nebylo co)! Hluboká logika.

Ale stejně máme něco navíc: jedna strana mince života (ta "pro Boha", pro důvěru, pro přitakání k životu), se nám leskne a má pro nás tvář, dokonce jméno (Ježíš Kristus). Takže... i když to někdy vypadá jako pouhá "chladná" sázka, (i když v našem rozhodování někdy je dost urputnosti), stejně je v tom něco, co nás strhává k sobě a také jakési "zrníčko jistoty". Nebo spíš náklonnosti? Snad lásky!
Víra je sklon k lásce. A rozhodnutí k lásce, v kterém člověk sebe sama dává do hry... (musí, nemá jinou možnost). Ten sklon nám Bůh dává.

Odpusť nám naše váhání - nad přitakáním k životu, k tobě, k sobě... Nevím, co v nás se tomu někdy tak brání. Prosím přemáhej naší nedůvěru svou láskou.
farář Pavel Jun
_____________________________
Budu žít jakoby Bůh existoval:
A) Bůh existuje: Půjdu do Nebe a můj zisk bude nekonečný.
B) Bůh neexistuje: Mám konečnou ztrátu(např. čas zbytečně strávený modlením).
Bdu žít jakoby Bůh neexistoval.
A) Bůh existuje: Půjdu do Pekla a moje ztráta bude nekonečná.
B) Bůh neexistuje: Nic nezískám ani neztratím.
Volba žít jakoby Bůh existoval, dominuje nad volbou žít, jakoby Bůh neexistoval. Raději budu riskovat konečnou ztrátu s nadějí nekonečného zisku než riskovat nekonečnou ztrátu. Pascal tedy doporučuje žít jakoby Bůh existival."

La Apuesta de Pascal es una afirmación que realizó Blaise Pascal en una discusión sobre la creencia en Dios, basada en probabilidades. Básicamente dice que creer en Dios es la apuesta más segura.

  • Tú puedes creer en Dios, si existe irás al cielo.
  • Tú puedes creer en Dios, si no existe no ganarás nada.
  • Tú puedes no creer en Dios, si no existe tampoco ganarás nada.
  • Tú puedes no creer en Dios, si existe tú serás castigado.

Además Pascal creía en la moral cristiana así que creer en Dios (y por ende en su religión) aportaba a la persona una moralidad positiva.


_______________________________________
(A "Tzv. Pascalova sázka: Předpoklad že Bůh existuje je lepší sázka než předpoklad, že Bůh neexistuje, protože očekávaná hodnota prvního je vyšší než očekávaná hodnota druhého.
Pascalův argument je založen na principu předběžné opatrnosti. Východiskem úvahy je agnosticismus: Otázka existence Boha je pro mě nerozhodnutelná. nicméně praktická otázka Jak žít? zůstává otevřená