Páginas vistas en total

domingo, enero 30, 2011

NEDĚLNÍ SLOVO - PALABRA DEL DOMINGO

50. Perla, poklad
Čáslav 30.01.2011

„Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole. Anebo je království nebeské, jako když obchodník, který kupuje krásné perly, objeví jednu drahocennou perlu; jde, prodá všecko, co má, a koupí ji. Matouš 13:44-46 (ČEP)

El reino de los cielos es como un tesoro escondido en un campo. Al descubrirlo un hombre, lo volvió a esconder, y lleno de alegría fue y vendió todo lo que tenía y compró ese campo.»También se parece el reino de los cielos a un comerciante que andaba buscando perlas finas. Cuando encontró una de gran valor, fue y vendió todo lo que tenía y la compró. Mateo 13:44-46 (VBD)


Mohli bychom chvíli mluvit o vážení, zvažování, váhách.
Pro představu - třeba na předvánočním trhu jste řekli: "prosím tamhletoho kapra",člověk za pultem vytáhl rubu z kádě, hodil ji na váhu až to plesklo, zvážil ji a řekl cenu.
Když byly ještě pořádné váhy, s dvěma miskami, tak bylo vidět, co se to vlastně děje. viděli jste, jak miska s rybou spadne dolů, a pak se vyvažuje na druhé misce závažím, aby se dostala do rovnováhy.

Děláme to tak často sami - že vážíme, zvažujeme: na jednu stranu (pomyslných) vah položíme jednu věc, třeba co bychom chtěli, na druhou dáme, co by nás to stálo, co bychom kvůli tomu ztratili... a zvažujeme to. Pak můžeme říci: Tohle mi stojí za to, na tohle mám. Nebo nestojí. To jepopis každého rozhodování.
Naše životy mají "svou ekonomiku": zvažujeme co za co. Je za tím pocit - že všechno má, musí mít nějakou rovnováhu. Jinak než více méně vyrovnané to být nemá. (Tedy: Rádi bychom počítali s nějakým malým ziskem. Navýšit trochu "hodnotu" svého života. Ale...)

Taky se stane, že jakoby se "osud" neptal a hodil nám něco na váhu, do života a my sami kvůli tomu musíme dát na druhou stranu něco jiného.
Nebo na to někdy "osud" ani nečeká (až my...) a sám účtuje, sám si to vyrovnává, sám si bere... Něco nám spadne do života (třeba nemoc, nebo může to být úspěch nebo nějaký člověk nebo...), člověk to nečekal nebo ani nechtěl, ale nebylo na vybranou, spadl to do života a samo si to ze života bere, odčítá... O kolik dnů jsme takhle přišli, o kolik jistoty, o kolik radosti, naděje, vztahů. Někdy to vážení a vyrovnávání jde dost nebo docela mimo nás.

To je zkušenost vážení v našem životě a pocit - že je nějaká spravedlnost, že všechno má svou cenu, něco stojí, musí se vyvážit nebo se samo vyvažuje, že jde o rovnováhu.

Dnešní podobenství byla také o vážení, ale velmi jinak.
Všechno se dává za Jedno...
Jeden muž našel poklad v poli a všechno za něj dal, jakoby léta života, práce... - a ještě měl radost. Na jedné straně všechno, na druhé straně jedno, nové, a je přitom radost, takže určitě to jedno a nové je cennější, než všechno, všechno ostatní.
A stejně a ještě zřetelněji to bylo s obchodníkem a perlou. Léta obchodování, navyšování zisku, a pak najednou na jedné straně jedna Perla a on nahází na druhou stranu všechno co má, a taky má radost, pocit zisku.

Co to bylo za vážení, že se na druhou misku vah dá všechno - a ono to stejně nestačí, první miska jede pořád dolů, protože to, co se objevilo, je mnohem cennější, lepší, větší. A přitom je ještě ohromná Radost?

Čteme si Ježíšova podobenství a pokoušíme se z nich odečíst, co se dělo u Ježíše a jaká je možnost po Tom Všem zůstala ve světě sboru... a nabízí se nám. Co se to dělo a děje? Tohle... Možná vás napadlo prvně "obětovat", tak se tomu taky říkávalo. Člověk se přece všeho "vzdá".
Ale znamená to spíš "svěřit se". Království Boží, situace, která se objevila s Ježíšem, je tahle: Konec s vyvažováním a dělením věcí a života. (Jiná spravedlnost). Tady se mohu vložit celý, docela, tady jsem zván, přijímán. Děje se "přechýlení".
Biblicky řečeno: Potkal nás Bůh. Konec s ekonomikou osamělého života, jde o víc než o "moje všechno". Není na vybranou, na zvážení a vyvážení, rovnováha se porušila, "jde o Boha". Podstata skutečné Radosti.

Zisk člověka taky potěší. Ale Radost, osvobozující hluboká Radost - ta se objeví, až když že se ve vašem životě obejví Něco, do čeho můžete sebe sama vložit - a to způsobem "svěření sebe sama". Když začne jít - ne jen o mě a můj život, jeho rovnováhu a ekonomiku, o zisky nebo ztráty, ale o Všechno, o Boha, když skutečnost je najednou tak - bohatá a dobrá, ("krytá přemírou Skutečnosti" (jako dobrá měna)) ... a ještě vstřícná, takže do ní "jsem zván", vstupuji a patřím.
A to je Království Boží, situace, která se objevila kolem Ježíše a lidé to s radostným údivem objevovali.

Děkujeme za dobré vychýlení rovnováhy Tebou a v Tvůj prospěch - které není proti nám, ale pro nás.

br.farář Pavel Jun

No hay comentarios: