Páginas vistas en total

domingo, septiembre 11, 2011

NEDĚLNÍ SLOVO - PALABRA DEL DOMINGO

71. služba dvěma pánům
Čáslav 11.09.2011

Žádný sluha nemůže sloužit dvěma pánům. Neboť jednoho bude nenávidět, a druhého milovat, k jednomu se přidá, a druhým pohrdne. Nemůžete sloužit Bohu i majetku.“ Lukáš 16.13

»Ningún sirviente puede servir a dos patrones. Menospreciará a uno y amará al otro, o querrá mucho a uno y despreciará al otro. Ustedes no pueden servir a la vez a Dios y a las riquezas.» Lucas 16:13

Dnešní slovo je slovo o sluzích a pro sluhy. Ale.. Je tu někdo takový? Sluha... Dnes u nás sluhové přece snad ani nejsou. Každý může mít svou svobodu a důstojnost.

no, když myslíte, tak si to musíme trochu přeložit: Zeptám se: Co je pro vás důležité? Od čeho si něco slibujete? Co děláte tak, že vám na tom dost záleží? Čemu věnujete čas, sílu, očekávání, naději, do čeho "investujete" (sebe sama)...? Co je pro vás takhle důležité? Tak tím jste vázáni!!! Postaru řečeno: tomu sloužíte. Nebo až otročíte.

Ještě jednou: Do něčeho investujete sebe sama. Vydáváte se něčemu ("všanc"). S nějakou "nadějí". V nějaké "nutnosti". A to vás "váže" tak, že tomu sloužíte, otročíte. Tohle prostě "musím"...

Otázka není, jestli někomu sloužíte, ale - co je pro vás takhle důležité. Nutnosti vašeho života. Služba vašeho života. Do čeho investujete svůj čas, zájem... Je to kariéra, rodina, majetek? Hudba, tanec, sport?

Dobře, dobře. ale to je přece jen každého věc, o co se zajímá a stará, ne? A nevyjde to skoro najedno..., ne?

Stejně zůstává otázka: Do čeho se opravdu vyplatí investovat? O co stát? Pro burzu jsou burzovní poradci... Je něco takového pro život?
Je Ježíš takový investiční životní poradce? Mluvil přece o něčem takovém. Staví před nás alternativu: Bůh nebo mamon (majetek)... Ta prostá informace má nějakou hodnotu?
Jedinečnou! Ale vyčtete ji, až když si všimnete protikladu, který se s ní ozval: milovat nebo pohrdat.

To je otázka, která visí ve vzduchu: za otázkou - čemu věnujete svůj zájem a naději je otázka do čeho můžete vložit "lásku"? (Co si zaslouží skutečně lásku?) Že jsme to říkali? Někdo má rád sport, jiný hudbu nebo tanec, peníze... To je věc každého člověka.

Ne. Není to tak. Investovat lásku - to má smysl - jen když se vám láska vrátí. Přesněji: Investovat lásku můžete jen do toho, co může lásku opětovat.

Tak, a teď si sami přeříkejte - co všechno lásku vrátit, opětovat nemůže. Nebo si na to doma vezměte papír a sepište si, v čem všem se "láska" prostě utopí?
Opětuje např. lásku majetek? Ne, ten je - plný mrazivého chladu... Ten lásku rozhodně nevrací. Lásku spíš totálně pohlcuje. A kde všude se snadno topí (ztrácí) vzájemnost? U všeho co děláte jen pro sebe sama. Taky u PC, na faceboocích, to jsou bažinaté tůně - smrtelné pasti pro touhu po lásce. A leckde jinde...!

Vlastně jen v druhém člověku se láska občas vrátí. Ještě v něčem?
Ježíš dal prožít: a v Bohu!!!
V Bohu? Když lásku investujete ne jen do něčeho - ale skrze všechno a přes to všechno, tak můžete prožít, že se neztrácí,ale vrací se zpět.


Tak - jedno přiznání s vasrováním a jedno povzbuzení nakonec.
Přiznání s varováním: Tím, jak "nechceme být sluhy" (jak říkáme), jak chceme mít navrch ve svém životě, jak chceme žít "jednostranně", jak chceme mít "jednostranné zisky" (všechno je jen moje věc), tedy - jak nemáme odvahu investovat lásku a trpělivost čekat (pokorně) skutečné, osobní "opětování" našeho života, tak žijeme v ohrožení pohrdáním. možná nastala doba obecného pohrdání. Protože je málo odvahy a trpělivosti žít s láskou. Starat se o místa v žovotě, která lásku opětují. Bližní a bůh. Ztrácí se odvaha a skoro schopnost investovat lásku.

Povzbuzení: v souvislosti s Ježíšem se dá prožít: Bůh vás láskou předchází, investuje do vás svou láskou. Můžete ji jen začít vracet. A ona se vám pak zase bude vracet zpátky a vznikne most vzájemnosti, obdarovávání významem, "energie"... A to je krásné.

Děkujeme za ten nápad, za tu zkušenost, že nás láska předchází, a že život máme k jejímu opětování. Odpusť nám chvíle pohrdání - životem, druhými, i sebou...

br. farář Pavel Jun