Páginas vistas en total

viernes, noviembre 18, 2011

SCOOT BROOKINS v Kutné Hoře


V Kutné Hoře, U svatého Judy Tadeáše CAFÉ, jsme měli možnost shlédnout vystoupení sólového trumpetisty z USA, který hrál po boku mnoha slavných amerických jazzmanů. Mnoho let vystupoval na jazzových setkáních jako profesionální jazzový trumpetista s hudebníky jako je například Glen Campbell, Mary Wells, George Shearing, The Platters, The Mills Brothers a dalších. Byl také sólovým trumpetistou v orchestru US Air Force.
 Od roku 1995, kdy prožil povolání stát se evangelistou a misionářem, vystupuje během roku průměrně na 130 koncertech po celých Spojených státech na školách, v církvích, věznicích a také při významných událostech. Vedl rovněž hudební lekce pro studenty středních i vysokých škol, vystupoval i v televizních programech. Je možné ho zaslechnout na mnoha radiostanicích.
Od roku 1996 vystupuje i v zemích Střední a Východní Evropy: V České republice, Rumunsku, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Bělorusku a Ukrajině. Hraje v klubech, na koncertech, v dětských domovech, kavárnách, školách a v církvích.
Je zapojen do řady projektů v zemích Afriky, zejména v poskytování humanitární pomoci lidem ve vězeních, dětem osiřelým v důsledku epidemie AIDS apod.
Během svého vystoupení doprovází jednotlivé skladby slovem o sobě a sdílí jednoduchou zvěst evangelia.

domingo, noviembre 13, 2011

NEDĚLNÍ SLOVO - PALABRA DEL DOMINGO

78. Pláč nad Jeruzalémem
Čáslav 13.11.2011

Když už byl blízko a uzřel město, dal se nad ním do pláče a řekl: „Kdybys poznalo v tento den i ty, co vede k pokoji! Avšak je to skryto tvým očím. Lukáš 19:41-42

  Cuando se acercaba a Jerusalén, Jesús vio la ciudad y lloró por ella. Dijo:—¡Cómo quisiera que hoy supieras lo que te puede traer paz! Pero eso ahora está oculto a tus ojos.Lucas 19:41-42

Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá.1. Korintským 13:4
El amor es paciente, es bondadoso. El amor no es envidioso ni jactancioso ni orgulloso. 1.Corintios13:4
Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.  1. Korintským 13.7
Todo lo disculpa, todo lo cree, todo lo espera, todo lo soporta.1. Corintios 13:7

Ježíš pláče. Ježíš taky pláče?
Pláč může být různého druhu. Pláč bolesti, strachu, vzteku, dojetí, lítosti, bezmoci, sevření. Jaký je Ježíšův pláč? Není to jedno? Pláč žádného druhu se totiž dnes nenosí.
Nosí se radost. Nebo klidná tvář. Radost je znamení, že život zvládám, že se mi daří, že ho žiji naplno. Když ne radost, tak se nosí aspoň klidná tvář, což je znamení vnitřní síly a nezávislosti. Mě to nevyvádí z míry.
Co prozrazuje pláč? Že něco nezvládám, něco se mi nedaří, něco je silnější než já.

Ježíš taky pláče. Jaký je to pláč?
Ježíš je u Jeruzaléma před velikonoci a smrtí, kterou musel čekat... Dovedeme si představit, že by to mohl být pláč zklamání (tolik snahy a nic moc z toho není), ponížení a vzteku (nedali na mé poselství), smutku (jaká hrůza přichází), a v tom všem bezmoci (nic se nenadělá).
Na Ježíši bylo velmi patrné, že se Ho až do dna srdce, hluboce a vytrvale týká Bůh a také lidé. Království Boží a soucit.

Ano, pláč bývá také z toho, že se vás něco - nebo někdo (!) příliš týká!
A to... raději ne! Člověk jinak chce mít jakousi jakž takž opevněnou "věž" (vlastního "Já"), do které se lze důstojně stáhnout, v ní se skrýt, z ní se podívat shora a v ní zapomenout...
Ale když se vás někdo týká, vytrvale, vytrvale vstřícně, neústupně (že se nedá ustoupit)... neříká se tomu láska? Láska nemá žádnou takovou ústupovou obrannou věž, láska žije na otevřené planině.

Láska zná to silné "týkání" se druhého a přitom bezmoc. Zvláštní bezmoc. co se ("přímo") nadělá? Nic. Může ale nechat být? Ne. Nemůže nechat být, nic nenadělá. Láska je vytrvale vstřícná, vytrvale očekávající.

Ježíšuv pláč - je pláč bezmocné lásky.
Ježíš je navíc takhle - mezi Bohem a lidmi... - navazuje uzel vztahů v bezmocné Lásce.
Je to pláč vytrvalé, vstřícné, bezmocné Lásky.

Neznamená to pak, že i Bůh je tedy nakonec ve vztahu bezmocný? Tuhle otázku si nechte uvíznout v hlavě. to je hrozná otázka. I Bůh je ve vztahu bezmocný? I Bůh tedy pláče?

(Časté prorocké téma: boží smutek. Zvu tě do své přítomnosti, do vztahu (bez kterého nic nejsi, jsi k němu stvořen). Tys nechtěl.)

Ježíš, kterého se na dno srdce (neústupně, vstřícně) týká Bůh a lidé, pláče; v něm jako když pláče Bůh z bezmocné lásky...
To pak... Kdo jednou viděl někoho takhle plakat... Vstoupit do vztahu, to se dá odmítnout. "Nechci, aby ses mě týkal". Kdo pochopil, že byl pozván do vztahu... tak už "nemá alibi". Je to jako když jste se probudili ze sna. lze odmítnout. Ale--- už není alibi. bylo to odmítnutí.

Pláč Ježíše nad Jeruzalémem může být také jednáním symbolickým. Něco říká, něco znamená, nebo spíš něco prozrazuje...
Ježíš se na dno srdce týká Bůh a lidé - ve věrné, neústupné a bezmocné lásce...
A my nemáme "alibi". Objevila se možnost začít vztahovat své životy... Nemusí se žít život - "jen tak", namátkou a do různých stran a podle libosti, ale může se začít žít věrně - s důvěrou vstřícně, osobně vstřícně... to se přehlédnout nedá...

Děkujeme za to, že nejen náhodné dotyky jsou mezi námi a Tebou, mezi námi... Prosíme - ať dokážeme vztahovat ne všechno k sobě, ale sebe sama k Tobě.

bratr farář Pavel Jun